ІСТОРІЯ 
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОГО АКАДЕМІЧНОГО ТЕАТРУ ОПЕРИ ТА БАЛЕТУ

26-го грудня 1974 року урочисті звуки фанфар проголосили  відкриття в Дніпропетровську театру опери та балету. Цією подією була відновлена історична спадкоємність, бо, власне, оперний театр у Дніпропетровську існував і раніше, з 1931 року як  ДРОТ (Дніпропетровський робітничий оперний театр) і до війни. У 1941 р. театр був евакуйований до Красноярська, де об'єднався з Одеською трупою. Але після війни його артисти поповнили трупи Одеси, Донецька, Харкова, у Дніпропетровську ж його діяльність не відновилась. Та жива пам'ять про „свою Оперу” і традиції, нею закладені, створювали передумови для відродження театру, що і здійснилося в 1974 р. Ухвала Ради Міністрів УРСР від 31 серпня 1973 р. (№ 405) офіційно ствердила ідею створення Дніпропетровської опери.

Засновниками театру були: Марк Григорович Литвиненко, заслужений працівник культури України (директор); Анатолій Васильович Ареф’ев, народний художник СРСР, лауреат державної премії ім. Т. Г. Шевченка (головний художник); Петро Семенович Варивода, заслужений діяч мистецтв України, лауреат державної премії ім Т. Г. Шевченка (головний диригент); Людмила Володимирівна Воскресенська, заслужена артистка Росії (головний балетмейстер), Василь Васильович Кіосе, заслужений артист України, лауреат державної премії ім. Т. Г. Шевченка (головний хормейстер). Багато в чому завдяки їх енергії і таланту  у новоствореному  театрі були зібрані чудова оперно-балетна трупа, колективи хору і оркестру з великим потенціалом творчих можливостей.

Художніми орієнтирами для тих, хто тільки починав театральну біографію  – співаків, музикантів, танцівників, – служили ті, чию обдарованість доповнювали набуті раніше сценічний досвід і професійна майстерність. Всіма визнаними лідерами стали: Нонна Суржина, Анатолій Даньшин, Микола Полуденний, Микола Український – солісти-вокалісти; Леонора Еллінська, Алла Петріна, Ольга Загуменникова, Віктор Рогачов, Микола Войтенко – солісти балету; Гаррі Логвин – концертмейстер оркестру. Об'єднуючим стимулом служило загальне бажання створити свій театр, з індивідуальним обличчям і характером. Реальність мрії забезпечували могутній потенціал, невичерпна працездатність, щирий ентузіазм.

В результаті на момент відкриття театр вже мав певний репертуар. Презентація його тривала тиждень. Дев'ять спектаклів були представлені глядачам. Серед них і ті, що надовго стали візитною карткою Дніпропетровського державного театру опери і балету: «Князь Ігор», «Ріголетто», «Лебедине озеро», «Бахчисарайський фонтан». Тільки за перші два роки в театрі було поставлено 18 спектаклів. Їх відрізняла жанрова різноманітність: велика класична опера і камерна, балети і дивертисменти, оперети, дитячі вистави, концерти, тематичні музичні програми.

Творчий розвиток молодого колективу йшов у двох магістральних напрямах: освоєння і популяризація світової класичної спадщини («Кармен», «Севільський цирульник», «Євгеній Онєгин», «Жізель», «Лускунчик») і звернення до творів сучасних композиторів, музики ХХ ст., зокрема – до кращих українських зразків («Спартак» Хачатуряна, «Порги і Бесс» Гершвина, «Панночка і хуліган» Шостаковича, «Богдан Хмельницький» Данькевича, «Лісова пісня» Скорульського). Повага до традицій реалістичного театру не виключала експериментального пошуку нових виразних засобів. Цьому сприяла відкритість театру, його готовність до контактів з визнаними майстрами.

          З позицій днів сьогоднішніх виразно видно, що “дніпропетровське диво” , про яке так охоче писали у той час і преса, і театральна критика, не було випадковим і незапрограмованим. Навпаки, воно носило досконально обдуманий, програмний характер. Концепцію становлення і розвитку молодого театру здійснювала високопрофесійна команда головних фахівців. Крім творчих амбіцій, що виявлялися у зухвалому бажанні творити з нуля, буквально з першої цеглини, свій театр (новий, не обтяжений рутиною застарілих канонів), їх об'єднувала щира любов до високого мистецтва і свята переконаність у його необхідності  для глядача.

Тим часом театр продовжує стратегічний курс на збагачення репертуару: класичного («Травіата», «Трубадур», «Шопеніана», «Дон Кіхот») і сучасного (опера І. Дзержинского «Тихий Дон», балет К. Молдобасанова «Материнське поле», А. Мелікова «Легенда про любов»). До театру приходить молоде покоління перспективних диригентів – М. Шпака і А. Чепурного; режисерів-лідерів – Ю. Чайки і Є. Бузіна. У спільній роботі над новими виставами – «Багато галасу даремно», «Дзвоник», «Дон Жуан» – складаються успішні професійні союзи: балетмейстер З. Кавац, диригенти М. Шпак, А. Чепурной, хормейстер Й. Недзвецький, художник В. Ареф’єв, режисер Є. Бузін. Високоосвічені, талановиті, не заспокоєні у пошуках сучасних театральних форм, – вони вносять у діяльність колективу свіже осмислення музичної драматургії, елементи і нюанси нової естетики і стилістики. Особливо плідні їх звернення до творів українських авторів («Запорожець за Дунаєм», «Грім з Путівля», «Повернений травень», «Прапороносці»). Подіями в історії театру є постановка прокоф’євських балетів («Блазень», «Блудний син», пізніше – «Ромео і Джульєтта»), пуччиніївська «Мадам Баттерфляй» і „Джоконда” Понк’єллі. Справжнім святом для глядачів стали балет «Великий вальс» та оперета «Сильва».

          Життя театру подібне до людської долі. І складається вона не тільки зі сходжень, підйомів і досягнень. Часом серед переможних фанфар звучать і сумні, мінорні  ноти творчих невдач і втрат. Деколи – непоправних. Йдуть з життя основоположники театру В. Ареф’єв, М. Литвиненко. Слідом за ними дніпропетровська опера втрачає маестро Б. Афанасьєва, В. Кіосе. Скорботний цей мартиролог з роками збільшується. Хворобливо переживає театр і неминучу зміну творчих поколінь, заміни в команді лідерів, викликані від'їздом Л. Воскресенської, молодшого Ареф’єва (до Москви), А. Чепурного і Є. Бузіна (у новостворений театр в Росії). Ускладнює ситуацію і  період перебудови у країні (недостатнє фінансування різко знижує кількість прем'єр). У нелегких умовах виживання театр очолюють Юрій Чайка (директор, художній керівник), Володимир Гаркуша (головний диригент), Олександр Соколов (головний балетмейстер), Йосип Недзвецький (головний хормейстер, після його від'їзду на цей пост  заступив Валентин Пучков-Сорочинський). У цей критичний період колектив рятувала і підтримувала потужність його творчого потенціалу, закладена ще у початкові роки життя. Всупереч негативним обставинам, театр використовує один з позитивів перебудови: він починає активну міжнародну гастрольну діяльність, вбачаючи в ній і шанс для виживання, і творчий стимул. Так дніпропетровська опера знаходить свою нішу в культурному просторі Європи (гастрольні поїздки до Болгарії, Польщі, Франції, Ірландії). Придбання досвіду розширює географію: маршрути театру збагатяться гастролями до Китаю і Лівану, Йорданії та Ізраїлю, США та Італії.

У ситуації нестабільного життя країни і суспільства, часу постперебудови театр визначив головною метою – збереження класичної спадщини, життєдайних традицій і заповітів, закладених його фундаторами. Як не парадоксально, існування в умовах надзвичайних, активно стимулювало театр до пошуку нових форм, можливостей, ділових і творчих контактів. Поступово міняється ”психофізика” театру, він стає більш динамічним, прагматичним, реальним і сучасним. Ця тенденція активно просліджується з новими творчими пошуками театру («Турандот» на площі, «Кармен» з участю естрадних зірок, балетно-танцювальні спектаклі у форматі неокласики, джазу, модерна).  Важливими і цікавими в житті театру стали авторські балети О. Ніколаєва "Академія натхнення", "Це танго в червні", «Дама з камеліями», "Ніч перед Різдвом", “Карміна Бурана”, “Княгиня Ольга”, “Колиска життя”, “Ісус”, “Фокстрот 12 стільців”, мюзикл «Сорочинський ярмарок», які успішно  синтезують  різні жанри мистецтва. Живе звучання симфонічного оркестру, вокалу (академічний хор та оперні солісти), органічно поєднуючи з візуальним мистецтвом балету, створюють потужну енергетику, що впливає і на випадкову аудиторію, викликаючи закономірний інтерес та цікавість. Також завжди цікаві балетні експериментальні роботи молодого хореографа Дмитра Омельченка: “DEGAGE”, “Zaкулісся” та “Корсар”, в яких дуже гармонійно автор поєднує  класичну хореографію та хореографію модерну та сучасних танцювальних направлень. 

Етапним моментом в біографії театру було присудження йому високого звання «Академічного» у березні 2003 року.

          Справжнім подарунком для дніпропетровських дітлахів став проект театру “Кращі казки дітям”  мюзикли та казки ”Казочка про Котигорошко”,  «Білосніжка», “Снігова королева”, “Попелюшка”, “Чіполліно”, “Карлик Ніс”, “Казка про Принца та Принцесу” та «Кицин Дім».  Справжнім святом для малечі та батьків стали нові балетні вистави театру «Лускунчик» та «Білосніжка та семеро гномів», гучна прем’єра яких відбулася у 2019р.

Театр постійно бере участь в конкурсах та фестивалях, його артисти одержують престижні нагороди. Так, хореографічне сказання “Княгиня Ольга” та фольклорне дійство “Колиска життя” на музику видатного українського композитора,  Героя України Євгена Станковича були висунуті на здобуття Національної премії України ім. Т.Г. Шевченка в номінації „Музика”. В основі вистав --  найважливіші події української історії та особливості національного характеру, сьогодні ці вистави відповідають потребі суспільства звернутися до неминущих духовних цінностей українського народу, його історичної пам’яті, яка рятує націю від забуття.  У 2017р. сучасний балет Д. Омельченко “Carmen&Jose” отримав державну премію ім. А. Шекери.

         Значною подією у творчості театру стала світова прем’єра хореографічного дійства "Ісус".  Аналогів цієї вистави в театральному просторі не існує. Основою для спектаклю стала музика голлівудського композитора Джона Дебні, яку він створив до відомого фільму Мела Гібсона "Страсті Христові". Задіяти у виставі одночасно балет, солістів опери, хор і оркестр, переказати з їх допомогою євангельську історію не намагався ще ніхто, наш театр перший.

Щороку Дніпропетровський театр опери та балету бере участь, і здобуває нагороди у регіональному фестивалі-конкурсі Придніпров’я “Січеславна”. Більшість нагород театру пов’язана з цією творчою подією, що проводиться за підсумками кожного сезону.

Диригенти, солісти опери та балету постійну беруть участь у статусі запрошених гостей у виставах академічних театрів України: Одеси,  Харкова та Києва, Львова. Наш театр також постійно запрошує диригентів і солістів з провідних оперно-балетних театрів України та зарубіжжя.  

В 2015р. наші артисти першими були запрошені з виставами до прифронтових міст Маріуполь, Покровськ,  Краматорськ - з виставами “Лускунчик”, “Ромео та Джульєтта”, “Жізель”,  “Лебедине озеро”, “Спляча красуня”, “Тисяча та одна ніч”.

          У серпні-вересні 2017р. академічний Хор театру за запрошенням Beijing Poly Theatre Management Co., Ltd брав участь в масштабному міжнародному проекті - постановці опери “Dream of Red Chamber” в Китайській Народній Республіці.

          Справжнім творчим проривом для театру стає 2019 рік. У театрі відбуваються гучні прем’єри – балети: повністю оновлюється балет «Лускунчик» (лютий), повертається до репертуару в новому оформленні «Великий вальс» (червень), «Білосніжка та семеро гномів» (листопад); вперше за останні 10 років ставиться нова оперета «Містер Ікс» (жовтень); повертається до репертуар шедевр Дж. Верді опера «Набукко» з новими костюмами, декораціями; відбуваються прем’єри нових концертних програм «Симфо-шоу «БаROCKо» (лютий), грандіозне музичне шоу «Ніч в опері» (березень) за участю оперної діви Марії Максакової, концерт класичної музики та пісочної анімації «Пори року».   

          В 46 театральному сезоні наш театр знов починають запрошувати на гастролі до європейських країн, у США та Китай. В листопаді відбуваються гастролі балету во Франції та Швейцарії, гучні оплески глядачів було чути після кожної вистави «Білосніжка та семеро гномів» та «Лебедине озеро». В листопаді та грудні відбуваються гастролі артистів балету в США з виставою «Лускунчик». В січні та лютому 2020р.у Нідерландах театр з аншлагами презентував  оперу Дж. Верді «Набукко». В виставі приймали участь солісти опери, артисти хору та симфонічний оркестр. У лютому 2020р.  з успіхом пройшли гастролі театру в Італії у м. Трієст з оперою «Борис Годунов» в якому приймали участь солісти опери, артисти хору, балету. Саме наш театр було обрано для гастролей в Італії тому що продюсеру Антоніо ді Лючія дуже сподобались декорації нашої вистави «Борис Годунов» видатного театрального художника А. Ареф’єва - лауреата Національної премії ім. Т. Шевченка. Диригентом вистави було запрошено видатного диригента сучасності О. Анісімова.  

Сьогодні театр активно займається благодійною діяльністю. Артисти театру постійно організовують та приймають участь у благодійних концертах для воїнів та поранених з зони АТО у лікарнях, госпіталях та військових  частинах, тим самим підтримають бойовий дух та настрій захисників. Театр постійно запрошує безкоштовно відвідати свої вистави та концерти воїнів з АТО та переселенців з Луганської та Донецької областей.  Також наші артисти опери, балету та музиканти приймають активну участь у благодійних концертах на підтримку хворих дітей відділення гематології в обласній лікарні.

Важливо, що Дніпропетровський академічний театр опери та балету зберігає класичні традиції,  не боїться постійно експериментувати, шукати нові театральні форми, постійно враховує різний вік та смак сучасного глядача. З самого початку і до сьогодення основою діяльності театру є глибока повага до світових і національних культурних традицій, бажання донести до глядачів гуманістичну суть високого мистецтва. 

Не зважаючи на складні умови існування театру під час пандемії, Дніпропетровський академічний театр продовжує свою активну творчу діяльність. На День Незалежності України артисти театру в форматі open-air для усіх містян Дніпра дають Гранд-концерт на площі біля театру. 
Сьогодні театр постійно розширює свою концертну творчу діяльність: з`являються нові програми в рамках дитячого абонементу «До театру всією родиною»: «ПЕТРИК І ВОВК» С. Прокоф`єва - симфонічна казка в форматі інтерактивної гри та театралізована музична фантазія "КАРНАВАЛ ТВАРИН" на музику К. Сен-Санса та Ж. Колодуб; «Український формат» Гала-концерт солістів та симфонічного оркестру; «Від Баха до Бітлз» концерт –фантазія артистів оркестру. 27 листопада в театрі відбулась гучна довгоочікувана прем`єра опери Дж. Пуччіні «Мадам Баттерфляй».